Zakres 3 - estymator

1

Definicje kategorii

2

Wprowadzenie danych

3

Wyniki

4

Dźwignie redukcji

5

Co dalej?

Zakupione towary i usługi

Emisje wynikające z wydobycia, produkcji i transportu towarów i usług zakupionych przez firmę, np. surowce do produkcji, takie jak metale lub chemikalia, produkcja towarów zakupionych do sprzedaży w sklepach, materiały biurowe, np. papier, usługi IT, np. zewnętrzne centra danych.

Dobra kapitałowe

Wszystkie emisje upstream z produkcji dóbr kapitałowych zakupionych przez firmę w roku dla którego liczony jest ślad węglowy. Przykłady dóbr kapitałowych obejmują sprzęt, maszyny, budynki, urządzenia i pojazdy.

Emisje związane z energią i paliwami nieujęte w zakresie 1 i 2

Np. emisje od studni do zbiornika zakupionych paliw, energii elektrycznej, straty przesyłowe i dystrybucyjne.

Upstream - transport i dystrybucja

Transport i dystrybucja produktów zakupionych przez firmę pomiędzy dostawcami Tier 1 a jej własnymi zakładami w pojazdach/obiektach, które nie są własnością ani nie są kontrolowane przez firmę.

Odpady powstałe w wyniku działalności

Utylizacja i przetwarzanie odpadów w ciągu raportowanego okresu w obiektach, które nie są własnością i nie są kontrolowane przez firmę raportującą.

Podróże służbowe

Transport pracowników związany z działalnością biznesową w ciągu raportowanego okresu w pojazdach, które nie są własnością lub nie są zarządzane przez raportującą firmę.

Dojazdy pracowników do pracy

Transport pracowników pomiędzy ich domami i ich miejscami pracy w ciągu roku sprawozdawczego w pojazdach, które nie są własnością lub są obsługiwane przez raportującą firmę.

Downstream - transport i dystrybucja

Transport i dystrybucja sprzedawanych produktów w pojazdach/obiektach niebędących własnością lub niekontrolowanych przez firmę.

Zakupione
towary
i usługi
Zakupione
towary
i usługi
Dobra
kapitałowe
Dobra
kapitałowe
Emisje związane
z energią i paliwami
nieujęte w zakresie 1 i 2
Emisje związane
z energią i paliwami
nieujęte w zakresie 1 i 2
Upstream -
transport
i dystrybucja
Upstream -
transport
i dystrybucja
Odpady
powstałe
w wyniku
działalności
Odpady
powstałe
w wyniku
działalności
Podróże
służbowe
Podróże
służbowe
Dojazdy
pracowników
do pracy
Dojazdy
pracowników
do pracy
Downstream -
transport
i dystrybucja
Downstream -
transport
i dystrybucja

Zakupione towary i usługi

Emisje wynikające z wydobycia, produkcji i transportu towarów i usług zakupionych przez firmę, np. surowce do produkcji, takie jak metale lub chemikalia, produkcja towarów zakupionych do sprzedaży w sklepach, materiały biurowe, np. papier, usługi IT, np. zewnętrzne centra danych.

Pobierz instrukcję wypełniania

Czy zakupiłeś jakiekolwiek materiały bądź usługi w danym roku raportowania?

Tak
Nie
Materiały
Usługi
  • Jeżeli posiadasz dane o emisyjności danego zakupionego materiału od producenta to wypełnij pole nazwane "Dane od producenta"
  • Jeżeli posiadasz dane fizyczne, czyli np. o wadze danego zakupionego materiału to wypełnij pole nazwane "Dane fizyczne"
  • Jeżeli posiadasz dane ekonomiczne, czyli o wydatnych PLN na dany zakupiony materiał to wypełnij pole nazwane "Dane finansowe"
  • Zakupione materiały nie mogą się powtarzać, prosimy podać je tylko w jednym polu
Dane od producenta
Dane fizyczne
Dane finansowe

Nastąpił błąd podczas próby zapisu. Proszę spróbuj ponownie później.

(Podaj całkowite Emisje GHG dla danego rodzaju zakupionego materiału)


Twoje zapisane materiały:
Usługi

Emisje
[t CO2e/rok]

3628,08

Emisje na m²
[t CO2e/rok i m²]

0,03

Emisje na pracownika
[t CO2e/rok i pracownika]

181,40

Emisje na roczny obrót firmy
[t CO2e/rok i tys. PLN]

0,30

% udział

Save

Zakres

Zakupione towary i usługi

0,02%

Dobra kapitałowe

0,02%

Emisje związane z energią i paliwami nieujęte w zakresie 1 i 2

0,02%

Upstream - transport i dystrybucja

63,78%

Odpady powstałe w wyniku działalności

63,78%

Podróże służbowe

63,78%

Dojazdy pracowników do pracy

63,78%

Downstream - transport i dystrybucja

63,78%

Jakie były emisje w momencie przejścia na zieloną energię?

Emisje
[t CO2e/rok]

3 628,08

Zredukowane emisje
[%]

3 628,08

Porównanie emisji przedsiębiorstwa

Ile razy można okrążyć Ziemię samochodem?
435 razy
Ile razy można przejechać koleją z Gdyni do Krakowa
192 013 razy
Ile osób można rocznie zaopatrzyć w energię elektryczną?
6 013 razy
Ile osób może się przesiąść z samochodu na rower?
2 463 razy

Dźwignie redukcji śladu węglowego w Zakresach 1 i 2.

Dźwignie redukcji śladu węglowego to czynności przyczyniające się do znacznego obniżenia emisji gazów cieplarnianych ze źródeł, które mają duży udział w całkowitym śladzie węglowym przedsiębiorstwa w Zakresie 1 i 2.

Przykład:

Emisje gazów cieplarnianych pochodzące ze zużycia zakupionej energii elektrycznej na własny użytek stanowią 80% całkowitego śladu węglowego przedsiębiorstwa w Zakresie 1 i 2. Dźwignią redukcyjną określa się przejście z zakupu energii elektrycznej, pochodzącej z paliw kopalnych, na energię elektryczną pochodzącą w 100% ze źródeł odnawialnych (OZE). Emisje ze zużycia energii elektrycznej pochodzącej z OZE są równe 0 w Zakresie 2, dzięki czemu, ślad węglowy firmy w Zakresie 1 i 2 zmniejszy się o 80%.

Zakres 1

  • Korzystanie z mediów o niższym śladzie węglowym we własnym przedsiębiorstwie, np. wózek widłowy operujący na energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii zamiast na LPG.
  • Zmiana floty pojazdów z paliw na energię elektryczną, która będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych.
  • Wybór naturalnych czynników chłodniczych w klimatyzacji, które mają bardzo niskie GWP.

Zakres 2

  • Korzystanie z energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł emisji, np. zakup zielonej energii elektrycznej (Gwarancje Pochodzenia/ PPA).
  • Redukcja zużycia mediów.
  • Elektryfikacja ogrzewania w budynkach.

Zakres 3

  • Ograniczenie w zakupach materiałów i dóbr kapitałowych.
  • Redukcja zużycia surowców dzięki optymalizacji procesów.
  • Wybór dóbr kapitałowych oraz surowców o mniejszym śladzie węglowym, a więc od producentów świadomych wyzwań środowiskowych.
  • Współpraca z łańcuchem dostaw, czyli skąd pochodzą surowce i jak są transportowane.
  • Ograniczenie dalekich podróży służbowych oraz wybieranie bardziej ekologicznych środków transportu, np. pociąg zamiast samochodu.
  • Uświadamianie pracowników, jak ważny jest dojazd do pracy bardziej ekologicznym środkiem transportu, np. rower zamiast samochodu.
  • Segregacja odpadów.

Kalkulacja śladu węglowego to pierwszy krok na ścieżce do neutralności klimatycznej

Samo policzenie śladu węglowego oczywiście na niewiele się zda, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki redukcji wyliczonego wyniku. Po wdrożeniu działań w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych, istnieje możliwość kompensacji emisji.

Co dalej? Jak możesz wykorzystać estymację śladu węglowego swojej firmy?

  • 1

    1.Sprawdź poprawność danych w formularzu

    Podstawę do zewnętrznego raportowania informacji na temat wyliczonego śladu węglowego stanowi zgodność obliczeń ze standardem kalkulacji gazów cieplarnianych GHG Protocol. Indywidualna konsultacja z naszym ekspertem pozwoli Ci zweryfikować, czy wprowadzone w kalkulatorze dane zostały wprowadzone poprawnie.

  • 2

    2.Zaprojektuj strategię redukcji emisji

    Dobrze przygotowana strategia to skomplikowany i powiązany system regulacyjno – społeczno – gospodarczy, w który zaangażowani są praktycznie wszyscy interesariusze. Wymaga on kilku milowych kroków i zdefiniowania najważniejszych założeń tj. zmapowania obszarów działalności czy potencjalnych sposobów osiągania neutralności klimatycznej. Pomagamy odpowiednio zaplanować i sukcesywnie wdrażać te działania, by przyniosły jak największe korzyści.

  • 3

    3.Redukuj emisje gazów cieplarnianych

    Po obliczeniu śladu węglowego firmy pojawia się pytanie: co dalej? To jest ten moment, kiedy należy zastanowić się nad możliwością stworzenia i wdrożenia planu redukcji emisji oraz strategii unikania emisji zarówno we własnym zakresie, jak i w całym łańcuchu wartości. Dobrą praktyką jest, by ograniczanie emisji rozpocząć od najprostszych kroków, które nie wymagają od nas większego wysiłku, i stopniowo przechodzić do najbardziej skomplikowanych i czasochłonnych procesów.

  • 4

    4.Kompensuj ślad węglowy

    Kolejnym krokiem po wdrożeniu działań ograniczających emisje gazów cieplarnianych jest kompensacja emisji, których nie da się zredukować. Wybór działań offsetowych jest trudnym tematem, wokół którego pojawia się mnóstwo sprzecznych informacji. Łatwo wpaść w pułapkę i nawet mając najlepsze zamiary – zostać posądzonym o greenwashing. Dlatego bazując na doświadczeniu naszych ekspertów, pomagamy przedsiębiorstwom podjąć najlepsze dla nich decyzje.

  • 5

    5.Opracuj strategię komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej

    Nawet najrzetelniej przygotowana strategia redukcji i kompensacji emisji może przysporzyć problemów, jeśli nie będzie odpowiednio komunikowana. W pracy z firmami kładziemy nacisk na odpowiedzialną komunikację klimatyczną, pokazywanie działań firmy w szerszym kontekście i adresowanie obszarów jej największej emisyjności. Prowadzimy warsztaty w obszarze greenwashingu w deklaracjach klimatycznych.

  • 6

    6.Pokaż się światu

    Jednym ze sposobów zaprezentowania i zweryfikowania środowiskowej polityki firmy jest sprawozdanie wyników emisyjności i działań proklimatycznych w raportach globalnego projektu CDP. Takie raportowanie pomaga zmierzyć postępy, ale też pozycjonuje firmę na tle danej branży oraz firm podobnej wielkości, zarówno w Polsce, Europie jak i na świecie. Do tej pory swoje wyniki opublikowało tu ponad 10 tysięcy zaangażowanych klimatycznie firm, miast i regionów.
    Zgłaszając się do CDP, można uzyskać przewagę nad konkurencją. Ujawnianie wyników pomaga również wyprzedzić zmiany regulacyjne i polityczne. Niesie to możliwość znalezienia nowych strumieni działania, których wymagają inwestorzy i klienci na całym świecie. Proces opracowania wyników pod kątem raportowania do CDP jest żmudny i czasochłonny. Nasza Fundacja pomaga w systematyzacji i ich ujawnieniu względem CDP.